"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Posta Kutularından E-mail Silme

e-mail-silmeGünümüzde hala kullanıcı hesabının ele geçirildiği, kişilere ait uygunsuz içerikli fotoğraf veya videolarının internet ortamında paylaşılacağı gibi e-mailler posta kutularımızı dolduruyor ve yöneticiler posta kutularından e-mail silme işlemlerini gerçekleştiriyor.

Kullanıcılar posta kutularına düşen bu e-maillere karşı artık daha bilinçli hale gelmiş durumdalar. Ancak uygunsuz tarzda bu e-mail içeriklerini okumak can sıkabiliyor.

Büyük çaplı işletmelerde bu tarz uygunsuz içerikli e-mailleri engellemek adına mail gateway ürünleri tercih edilmekte ama buna rağmen yine de istenmeyen e-mailler bir şekilde kullanıcıların posta kutularına düşmekte.

Bu aşamada posta kutularını yönetmek adına tercih edilen Exchange gibi yazılımlar üzerinden istenmeyen e-mailler, kullanıcılar görmeden silinebilir.

Öncelikle yaptığınız işlemin doğruluğundan emin olmak adına silmek istediğiniz içeriği aşağıdaki gibi sorgulayabilirsiniz, bu işlemleri gerçekleştirmek için Exchane Management Shell kullanmalısınız;

Search-Mailbox -Identity “kullanıcı_hesabı” -SearchQuery ‘Subject:”mail_başlığı”‘ -TargetMailbox administrator -TargetFolder “SearchAndDeleteLog” -LogOnly -LogLevel Full

Yukarıdaki komut ile bir kullanıcıya ait e-mail konusunu bildiğiniz bir içeriği aratabilirsiniz. Bu arama işlemini konu dışındaki farklı alanlar üzerinden de yapabilirsiniz. Önemli olan elinizdeki ip ucunu değerlendirerek hangi adıma seçeceğinize karar vermenizde.

Yukarıdaki komutu çalıştırdığınızda gelen sorgu sonucunda “ResultImtemsCount” kısmında kaç adet içeriğin olduğunu görebilirsiniz.

bu arama işlemini tüm posta kutularında gerçekleştirmek için ise ;

Get-Mailbox -ResultSize unlimited | Search-Mailbox -SearchQuery ‘Subject:”mail_başlığı”’ -TargetMailbox administrator -TargetFolder “SearchAndDeleteLog” -LogOnly -LogLevel Full

şeklindeki sorguyu çalıştırmalısınız.

Arama işlemi e-mail konusu yerine e-mail içeriğinde yapmak istiyorsanız

Search-Mailbox -SearchQuery ‘Subject: yerine Search-Mailbox -SearchQuery ‘Body: kullanmalısınız.

Şimdi gelelim posta kutularından silme işlemlerini nasıl gerçekleştireceğimize. Eğer silme işleminden önce yedek almak isterseniz bu yazımdaki adımları takip ederek kullanıcı posta kutularını dışarıya çıkarabilirsiniz.

Search-Mailbox -Identity “kullanıcı_hesabı” –SearchQuery  ‘Subject:”mail_başlığı”’  -DeleteContent

komutu ile bir kullanıcı posta kutusu içerisindeki belirtilen e-mail başlığındaki mail silinmektedir.

Tüm posta kutularından silme işlemini gerçekleştirmek için ise ;

Get-Mailbox -ResultSize unlimited | Search-Mailbox   –SearchQuery  ‘Subject:”mail_başlığı”’  -DeleteContent

komutu çalıştırılmalıdır.

Yapılan işlemler için resmi sayfayı da ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir