"Enter"a basıp içeriğe geçin

IPv6 broadcast yayını

IPv4′ ten IPv6’ya geçişte öne çıkan en önemli özellik adreslenebilen ip sayısındaki artış olarak gözükmektedir. Ancak buna  ilave olarak broadcast yayınının ortadan kaldırılması gibi faydalar da göze çarpmakta. Aslında tam anlamıyla broadcast yayını kaldırılmadı. Broadcast’in yaptığı işlem multicast ve anycast ile yapılmaya başlandı. Bunun sebebi ise ağdaki gereksiz trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak ve DHCP snooping, dynamic arp inspection, arp zehirlenmesi gibi saldırılarında ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktır. IPv6 ile broadcast yanında DHCP ve ARP servisleri de değişime uğradı. DHCP yerine DHCPv6 , ARP yerine Neighbor discovery önem kazandı.

IPv4 sistemlerde anahtar cihazlar ARP tablosunu doldurmak için sorgu çektiklerinde ARP zehirlenmesi ile karşılaşabilirler.

Bu durum küçük networklerde göze çarpmasa da büyük networklerde ciddi bir ağ trafiği oluşturabilmektedir.

IPv6’da düzgün bir yapılandırma ile bunun önüne geçilebilmektedir. Yine sahte DHCP sunucu gibi davranan bir makina ağı tehdit edebilir.

Bunun önlemi de IPv6 da mevcuttur. IPv6 ip adreslemenin içinde MAC adresi de kullanıldığı için anahtar cihazları anahtarlamayı hangi portlarına yapacaklarına daha rahat karar verebilmekte ve böylece sadece gerekli cihazlara yayın yapabilmektedirler.

Sonuç olarak IPv6’da cihazlara toplu yayın yapılmakta fakat yayın yapılırken daha isabetli yollar seçilmektedir. Broadcast kaldırılımış ve DHCPv6 gelmiştir.

Kaynaklar :

— http://web.itu.edu.tr/akingok
— http://www.gokhanakin.net
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir