"Enter"a basıp içeriğe geçin

Vmware virtual machine version upgrade

Vmware ortamında ESXİ sunucularının upgrade işlemlerinden sonra yeni sistemlerde CPU ve Memory limitlerini artırmak adına virtual machine version upgrade yapmanız gerekebilir.

Virtual machine upgrade işlemini vsphere client üzerinden yaparken sanal sunucunun üzerine gelip sağ tıkladığınızda “Upgrade Virtual Hardware” seçeneği üzerinde versiyon yükseltme işlemini yapabiliriz. Ancak bu durumda en son yüklediğiniz ESXİ versiyonun desteklediği son sürüm virtual machine versiyonuna upgrade işlemi yapılacaktır.

Mesela ESXİ 4.0 dan 6.0 a bir upgrade işlemi yaptıysanız muhtemelen sanal makineleriniz virtual machine version 7 olarak gelecektir. Yukarıdaki yöntemle yükseltme işlemi yapmak isterseniz sanal makineleriniz virtual machine version 11 olacaktır.

Virtual machine version 10 ve üzeri makineleri sadece web client üzerinden yönetebilmektesiniz. Ancak eskiye aşina iseniz masaüstü uygulaması üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmek isteyeceksiniz. Bu durumda virtual machine version 7 den 11 yerine 8 versiyonuna geçmeniz gerekecektir.

Bu işlemi web client üzerinden şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

  • sunucu seçip > manage > upgrade > “Schedule VM Compatibility Upgrade” seçiniz
  • Compatible with seçeneğinden seçeceğiniz ESXİ versiyonuna göre virtual machine version seçeneklerinden uygun olanı seçebilirsiniz.

Daha sonra restart işlemi ile ayarlarınız aktif olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir