"Enter"a basıp içeriğe geçin

Chevrolet Aveo code 89 hatası ve çözümü

aveo-code-89Fiyat, performans ve donanım açısından kategorisinde tercih edilen araçlardan olan Chevrolet Aveo da karşılaşılan en sık hata code 89 hatasıdır.

Code 89 hatasının aslında tam bir karşılığı bulunmamaktadır. Bu hata daha çok genel hataları kapsamaktadır. Peki bu hatayı aldığımızda çözüm için ne yapmamız gerekiyor ?

Chevrolet Aveo code 89 hatasının oluşmasını sağlayan genel parçalar bulunuyor. Bunların başında da yakıt filtresinin üzerindeki sensör yer alıyor. Bu parçanın orjinali hem pahalı hem de tedarik anlamında sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden ilk önce yakıt filtresini sağlayan mekanizmanın sökülerek temizlenmesi hatanın giderilmesine çözüm olabilir.

Aslında hatanın çözümüne başlamadan önce aracın beyin adını verdiğimiz kartına bağlanarak sorunun nerede olduğunu öğrenmekte fayda var. Ancak burada da önce arızanın filtre sensöründen kaynaklandığını belirtmesine rağmen, bu parçanın tamir edilmesinden sonra hala code 89 hatasını almaya devam edebilirsiniz.

Ford Focus aracınızda yağ değişim uyarısı alıyorsanız bu yazıma bakabilirsiniz.

Code 89 hatasını sık veren diğer bir parça ise ısıtma bujileridir. Bu araçların dizel modellerinde 4 adet ısıtma bujisi bulunmaktadır. Bazen bu bujilerden biri veya birkaçı arızalanabilmektedir. Arızalanan bujilerin değiştirilmesi ile code 89 hatasından kurtulabilirsiniz.

Chevrolet Aveo araçlarda code 89 gibi sık alınan hatalardan bir tanesi de code 24 hatasıdır. Bu hata kritik bir hata olmayıp arka plaka aydınlatmasına işaret etmektedir. Bagaj kapısı bu modellerde yaysız olması nedeniyle özellikle kapatma esnasında çok sarsılmaktadır ve bu da plaka ampullerinin arızalanmasına sebep olmaktadır.

Umarım Chevrolet Aveo modellerinde çok sık görülen bu hata ile karşılaşmazsınız. Aveo hakkında bilgi almak için Chevrolet resmi sitesine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir