"Enter"a basıp içeriğe geçin

Disk alanı düşmanı WhatsApp

whatsappSon zamanlarda telefonumda sürekli boş alan hakkında beni uyaran bildirimler almaya başladım. Eski resimlerden feda edebildiklerimi üç-beş silerek bir süre idare ederim diye düşünürken bu işin böyle olmayacağını anladım ve telefondan alan yönetimi ayarlarını kontrol ettim. Meğersem WhatsApp telefonumun kalbine taht kurmuş oturuyor.

Toplam alan boyutunun dörtte biri kadar bir alanı meşgul eden bu uygulamada biraz temizlik vakti geldi diyerek sohbet geçmişlerine göz gezdirmeye başladım. Yıllar boyu oluşturulmuş bir sürü grup çıktı karşıma ve bu grupların tek katılımcısı aynı zamanda yöneticisi ben kalmışım :). İşe bu grupları silerek başladım.

Bir kısım alan kazancım olsa da yine de WhatsApp’ın kullandığı çoğu alan hala etkin bir şekilde duruyordu. Sonunda en önemli alan avcısı olan bölümü buldum. Aktif olarak kullanılan grupları (ben aktif olmasamda) malum silememiştim. Sırf grupdan ayrıldı yazısı oluşmasın diye hepimiz gibi klasik olarak grubu sessize almıştım. Ancak fark ettim ki en çok alanı bu gibi gruplar bitiriyor.

Sonunda çözümü buldum gruptan ayrılmadan da mesaj içeriğini silmek gibi bir durumun varlığını tespit ettim. Bu sayede yaklaşık bir sene boyunca yetecek kadar alana kavuşmuş oldum.

Eğer sizde WhatsApp’ın tükettiği alandan şikayetçi iseniz:

  • Geriye dönük kullanılmayan gruplardan çıkın ve grubu telefonunuzdan silin
  • Daha önce yapmış olduğunuz sohbet içindeki içeriklere ihtiyacınız varsa sadece o kısmı kaydedin gerisini silin
  • En önemlisi de çıkamadığınız ve sessize aldığınız grup mesajlarını ara ara temizleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir