"Enter"a basıp içeriğe geçin

Domuz gribi

Meksika’da ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan H1N1 virüsü bir diğer adıyla domuz gribi gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. Açıklamalara göre domuz gribi insanlar arasında da bulaşıcı özelliklere sahip. Bunun yanında insan, domuz ve kuş giribi gibi bir karışımdan oluştuğu söylenmekte.

İlginçtir ki açıklamalara göre insanlar arasında hapşırık,öksürme hatta el ele tokalaşma ile bile bulaşıyor ama domuz eti yendiği takdirde bulaşma ihtimali Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre bulunmuyor. Bulaşma yollarını dikkate aldığımızda ülkemiz için çok büyük tehlike önem arzediyor. Bu nedenle bizden uzak dursun diyorum. Zaten bu durumdayken kimsenin domuzlara yaklaşacağını düşünmüyorum.

Domuz giribi normal grib vakalarında görülen belirtilerin aynılarını taşıyormuş ve ek olarak ise aşırı kusma ve ishal durumu ortaya çıkıyormuş.

Domuz giribi hakkında ilginç düşüncelerde kendisi gibi yayılmakta. Birilerine göre “Domuz gribi salgınınındaki ilginç bir ayrıntı ise ABD Başkanı Barack Obama’nın Meksika ziyaretinden üç gün önce başlaması. Obama’nın elini sıktığı Müze Müdürü Felipe Solis, bir gün sonra aynı hastalıktan öldükten sonra Beyaz Saray yetkililerinin Obama’nın sağlık durumunun yerinde olduğunu bildirmeleri, bu ilacın panzeheri bizde gibi bir düşünceye yol açması. Bush döneminde ki sıcak savaşların bitmesiyle bu tür biyolojik savaşlarda yeni bir starateji olabilir.”

Bir çok ülke bu grib karşısında önlemini almaya başladı. Ülkemizde de bu türden kaygılar bulunmakta. Domuz gribi ile ilgili sorularımızı ALO 184 SABİM hattını arayarak bir cevap alma ihtimalimiz varmış. Durum böyle olsa bile yinede ülkemize uğramaz inşallah. Şiişt domuz uzak dur bizden !!!

Tek Yorum

  1. Atalay konuralpkonuralp
    Atalay konuralpkonuralp 15 Mayıs 2009

    hasta olan domuzları PKK lılara hdiye edin beyinleri aynıdır severler..hastalıklı hayvanlar iş yarar eti özlemişlerdir. yesinler herkes sevinsin temizlik olur artanı da Avanevelrine verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir