"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bilginiz dışında gelen SMS ‘leri nasıl şikayet edebilirsiniz?

sms-sikayetSon zamanlarda çıkan yasalarla birlikte artık istemediğimiz SMS’lerden kurtulmanın yolu açıldı. Herhangi bir sebeple izniniz dışında gelen SMS bildirimlerini şikayet edip, yasa gereğince gerekli işlemlerin yaptırılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu konuda şikayeti hangi kuruma nasıl yapacağınızı araştırdığınızda, iki kurum ismi karşınıza çıkıyor. Bunlardan birisi BTK diğeri ise Ticaret Bakanlığı.

 

 

Karşınıza iki kurum çıktığından dolayı hangi kuruma şikayetinizi yazmanız gerektiği konusunda kafanız karışabilir. Normalde ticari amaçlı gelen reklam, promosyon mesajları, gelir elde edilecek mesajlar vb. konular Ticaret Bakanlığı üzerinden değerlendirilmektedir. BTK ise daha çok servis sağlayıcıları ile yaşanan sorunlar üzerinde söz sahibidir. Dolayısıyla Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, Superonline vb. kategorideki firmalarla olan şikayetlerinizi bu kanala iletebilirsiniz.

Bir çoğumuza ise yaklaşan seçimlerle ilgili adayların tanıtım SMS’leri bolca gelmektedir. Peki bu durumda şikayetinizi hangi kuruma ileteceksiniz? Eğer karar veremeyip iki kuruma da şikayetinizi iletirseniz BTK üzerinden aşağıdaki gibi bir geri dönüş alıyorsunuz :

Yani sonuç olarak servis sağlayıcılar dışında kalan ve izin alınmadan gönderilen SMS içeriklerinin muhatabı Ticaret Bakanlığı olarak gözüküyor.

EKLEME 13.12.2018

Malesef seçimlerle ilgili bir SMS aldıysanız muhatabınız Ticaret Bakanlığı da gözükmüyor. Size dönüş olarak “6563 Sayılı Kanun kapsamında olmadığından işleme alınmamıştır.” diye geri dönüş yapıyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir