"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gençliğin sırrı

Evvel zaman içinde Memleketin birinde 90 yaşlarında fakat çok dinç ve genç görünümlü bir adam yaşarmış? Çevresinde bulunan herkes ona çok özenir ve sorarlarmış. “bu gençliğin sırrı nedir” diye.

İhtiyar delikanlı güler geçermiş her soruldukça bu soruya… Ama sorular sık, soranlar çoğalınca cevap vermek vacip olmuş sanki. Düşünmüş nasıl anlatırım bu sırrımı kolayca herkese. Sonra karar vermiş tüm meraklıları yemeğe davet etmeye evine. “Bu davette size sırrımı açıklayacağım” demiş. Herkes merakla davete gelmiş.Yemekler yenilmiş, içilmiş, sohbetler edilmiş vakit iyice gecikmiş.Ama gençlik sırrı ile ilgili tek kelam edilmemiş.Herkes konu ne zaman açılacak diye merak ederken adamcağız huri gibi sevimli hanımına seslenmiş. “Hatun , şu kilerden bir karpuz getirirmisin bize sana zahmet!..” Hanım hemen doğrulmuş kilere giderek kaş ile göz arasında gidip bir karpuz getirmiş. Adamcağız şöyle eliyle bir vurmuş tık tık diye sonra da : ” Bu olmamış hanım, güzel çıkmayacak, başka getirir misin bir zahmet” demiş. Hanım onu götürmüş bir tane daha getirmiş.Adam onu da bir yoklamış yine beğenmemiş. “Hanım sana yine zahmet olacak ama bu da olmamış başka bir tane getirir misin” demiş. Başka istemiş?. Bu böylece dört sefer daha tekrarlanmış . Dedemiz beşincide karpuzu beğenmiş ve karpuz kesilmiş, misafirlere ikram edilmiş?. Herkes karpuzunu afiyetle yerken bizim dedecik sormuş. “Eeeee?. Arkadaşlar işte benim gençliğimin sırrı burada anladınız mı??” Herkes birbirinin yüzüne bakmış.Kimse bişey anlamamış.. “Aman dede demişler nerde? Anlamadık biz bu sırrı!” Dedecik gülmüş. “Efendiler” demiş “O gördüğünüz karpuz kilerde bir tanecikti, tekti. Ben hanıma git de başka getir dedikçe o kilere gidip geliyor aynı karpuzu getiriyordu.Bir kere bile (aman be adam, delimisin nesin şu tek karpuzu ne taşıtttırıyorsun bana defalarca…) demedi. Beni sizin önünüzde mahcup duruma düşürmedi.İşte bütün bu gençliğimi hanımıma borçluyum.” “Biz birbirimizi hiç başkalarının önünde zor duruma düşürmeyiz. Aile içindeki hiçbir şeyi dışarıya yansıtmayız.Hep birbirimize destek olur, dert ortağı olur, yardım ederiz. Birbirimizle ilgili olan problemleri yine birbirimize anlatırız.İyi kötü her olayı da birlikte paylaşırız.” Demiş.

Kaynak : Z.A

Tek Yorum

 1. Merve
  Merve 08 Haziran 2009

  Babaannem hep anlatır eskiden ne kadar saygılı olduklarını eşlerine karşı. Sadece eş değil bütün büyüklerine karşı da.
  Hiç göremediğim dedemle ilgili anılarını sayamadığım kadar çok dinlemişimdir ondan. ve her defasında da ilk dinliyormuşum gibi zevk alırım anlattıklarından. Her anlattığı anısından sonra bizede öğüt verir hep. başkası aynı öğüdü verse kızarım belki ama onun söylediği her öğüt altın değerinde benim için. canım babannem benim… Yaşadıkları anlattıkları öle hep toz pembe şeyler değil. Ama o anlatırken daha hiç kaşını çattığını bile bilmem dedeme karşı. Hala gözlerinin içi güler ondan konuşunca. hala saygısı sonsuzdur ona karşı. Eminim dedem sağ olsaydı aynı saygıyı o da gösterecekti babanneme karşı. Alabildiği son zor nefeslerinde dudağından çıkabilen her cümle babanneme ettiği dua imiş ödül olarak dedemin. yetmez mi?…
  Eskilerin saygısını yenilerde yaşamak dileğiyle…
  İnşallah hem böyle saygı gösteren hem de saygı gösterilenlerden oluruz. İnanırsak olur sanırım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir