"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hangi marka suyu içmeli?

hangisuEskiden olsa (tabi bu beni de aşabilir…) musluktan akan, evimizin önümden akan suları içmek en iyisi diyebilirdim. Ancak bilinçsizce kirlettiğimiz ve yapısını bozduğumuz her doğal şey gibi suya da zarar  vermeyi başarabildik.

Artık evlerimizde kaynak su sandığımız ve güvendiğimiz suları içmeye başladık. Tabi bu seferde duyduğumuz uygunsuz su haberleri sayesinde gittikçe markalar arasında seçim yapmaya başladık.

Bugün yine karşıma çıkan başka bir su haberinde dikkatimi çeken bir cümle geçti “içilebilir sular listesi”.  Böyle bir liste var mıdır? diye merak edip araştırdım. Gıda Güvenliği Hareketi adı altında meğer böyle bir liste mevcutmuş. Hatta mevcut olan listeleri güncel tutuluyor.

Gıda Güvenliği Hareketi  sayfasını ziyaret edip listeye bir göz attığımda, yıllarca güvenilir diye marketlerde özellikle aradığım ve fiyatınında yüksek olmasına rağmen tercih ettiğim bu su markasının çok kötü bir durumda olduğunu gördüm. Daha sonra evimde ve iş yerimde kullanmakta olduğumuz su markalarının ne kadar alt seviyelerde olduğunu gördüm.

Bu kadar kötü durum karşısında ne yapmalı diye düşünüyorum şimdi, acaba hangi marka suyu içmeliyim? Şuan için yaşadığım şehirde listede adı geçen en iyi markayı almayı düşünüyorum. (listeye bakana kadar bu markanın pek kaliteli olmadığını düşünüyordum)

Listede yer alan bazı markalar satmış oldukları su ile ilgili numune bile vermekten çekiniyorlar. Çünkü su içinde olmaması ve olması gereken değerler listelenmiş ve bir puanlama yapılmış. Bu değerlendirme sonucu markaların puanı ortaya çıkıyor.

Listenin bir diğer güzelliği ise işlenmiş olan yani kaynak suyu olmayan markalar kırmızı ile belirtilmiş.

Bir diğer sorun ise istediğiniz iyi su markalarının  dağıtıcı ya da satış yapan şirketlere pek kar sağlamaması nedeniyle piyasa da pek az yerde rastlanıyor olması.

Bu sorunların üstesinde gelirsem eğer listede üst sıralarda yer alan markayı tercih edeceğim. Eğer ki hepimiz bu gibi durumlarda güvenilen bir listeye bakıp tercihimizi iyiden yana yapabilirsek (markası ne olursa olsun) emin olalım ki diğer tüm markalarda en iyi konuma gelmeye çalışacaklardır.

Bu arada listede yayınlanan tüm su markaları içinde 100 üzerinden 100 almayı başaran bir marka henüz yok hatta 70 bile gözükmüyor.

Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir