"Enter"a basıp içeriğe geçin

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

beyaz zambaklar ulkesindeEn çok okunan yabancı eserler kategorisine giren Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı Rus yazar Grigoriy Petrov tarafından kaleme alınmış.

Kitabın konusunu Finlandiya ülkesinin geçmişte yaşadığı kötü zamanlar ve bu durumdan kurtulmak adına yapılan çalışmalar oluşturuyor.

Tarihi roman kategorisinde değerlendirilen Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı aslında romandan çok gerçek ve yaşanmış olayları anlatıyor. Kitap yayınlanmasından sonra Bulgaristan, Sırbistan, Türkiye ve birçok ülkede büyük ses getirdi. Hatta Atatürk tarafından askeri okullar başta olmak üzere tüm okullarda müfredatlara bile konulması istenmiş.

Genel Bakış

Kitabın ilk 85 sayfasına kadar tarihi konular daha önde tutulmuş ve Finlandiya hakkında bilgilere yer verilmiş. Asıl konu ve kitabın akıcılığı Johan Wilhelm Snelman  ile başlıyor. Bir aydın olan Snelman ülkenin içinde bulunduğu durumu görüyor ve geri kalmışlıktan, çaresizlikten ve yoksulluktan ülkeyi kurtarmak adına yapılması gereken işleri üstleniyor. Kendisi gibi düşünenleri toplayarak Finlandiya’nın yükselişi adına önemli çalışmaları yürütüyor. Bir nevi önder olan Snelman birçok konuda halkın eğitilmesini ve yükselişin sadece belirli kesimlerle değil tüm vatandaşlar ile birlikte yapılmasını savunuyor.

Ülkenin refahı için herkesime zorlu görevler düşüyor. Bu nedenle Snelman eğitimci memurlardan sporculara, askeri kışlalardan anne-babalara, üniversitelerden köylülere ve işçilere kadar herkese ulaşıyor. Tüm toplumun üstlenmesi gereken ağır yükümlülükleri onlara anlatıyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde içerisinde ibretlik birçok konu içeriyor. Aydınlarla ilgili şöyle bir konuya da değiniyor :

Aydın olmak demek, modaya uygun elbise, şapka giymek ve kolalı gömlek giyinmek demek değildir. Aydın kesim,halkın beyni konumundadır. Halkımız sizi iyi bir eğitim aldıktan sonra yüksek bir gelir elde edesiniz, geceleri eğlenesiniz diye sizi o konuma getirmemiştir. Böyle olanlar gerçek aydın olamazlar. Onlar yozlaşmışlardır.Eğitim almış olanların tümü milli düşünceyi geliştirmeye, milli ruhu uyandırmaya, milli iradeyi güçlendirmeye mecburdurlar.Köylülere, işçilere, halkın alt kesimlerine nasıl daha iyi bir konuma yükselebileceklerini öğretiniz

Kitabı okurken, ülke olarak Finlandiya’nın içinde bulunduğu konumdan çok ta farklı olmadığımızı görür gibi oldum. Yaşadığımız birçok sıkıntının kitabın sayfalarında karşıma çıkmasından çok etkilendim. Hatta bizim de yükselişimiz için aynı yöntemlerin uygulanmasının gerekli olduğunu düşündüm.

Finlandiya ülkesi günümüzde eğitim düzeyi ve refah düzeyi oldukça yüksek bir hale gelmiş durumda. Başarısının sırrı ise işte bu kitapta anlatılıyor. Kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum Beyaz Zambaklar Ülkesinde.

Kitap ile ilgili detaylı bilgiye wikipedia üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tarihi kitapları seviyorsanız Apokalips’in Atlıları kitabını da okuyabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir