"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

bir-omur-nasil-yasanirBir ömür nasıl yaşanır ismine kapılıp ve merak ederek aldığım bir kitaptı. Beklentim kitabın adından çok da öte değildi aslında ama aradığımı tam anlamıyla bulduğumu söyleyemem.

Daha önceleri İlber Ortaylı hocayı dinlediyseniz sözlerine, konuşmasına ve tavrına aşinaysanız kitapta da aynı şeyleri buluyorsunuz. Kitap bir ses kaydının harflere dökülmüş halinden ibaret. Okurken sanki İlber hocanın videosunu izliyormuş gibi oluyorsunuz.

 

Kitabın konusu, beklentimdeki tavsiyelerden daha yoğun olarak İlber hocanın gidip gezdiği yerler, tarihin akışı, arkadaşları ve tanınmış kişilerin yaşantıları oluşturmuş. Tavsiyeler var elbette ama bu daha çok tarih öğrencileri veya bu yönde ilerleyen kişilere göre olmuş gibi. Elbette herkese hitap ettiği konular da var ama bu biraz daha azınlıkta kalıyor.

Farklı ülkelerdeki yaşantıların nasıl sürdüğü ve bunun yanında kültürel yapısı hakkında bilgiler bulabileceğiniz bir kitap. Eğitim konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktaların tarifi de mevcut.

Belki beklentimi tam karşılamadı ama her şeyin ötesinde okumaya değecek bir kitap Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir