"Enter"a basıp içeriğe geçin

Daha da gitmem askere

HaberTürk sitesinde ki habere göre :

Kısa dönem askerlik kalkıyor.

Herkes eşit süre askerlik yapacak!

sözleriyle tek tip askerlik sürecine geçileceğine dair Org.Başbuğdan açıklama yapılmış. Eğer bu sürece gerçekten geçilecekse bende dahil olmak üzere üniversite mezunu arkadaşların canı çok yanacak. Haberde tek tip askerliğe yönelik açıklama şu şekilde :

TEK TİP ASKERLİK

TSK, zaman içerisinde “Profesyonel askerlik ile mecburi askerlikten oluşan bir sisteme” geçecek. Daha önce tümen-alay esasına dayalı olan kuvvet yapısını, tugay-tabur esasına çevrildi. Subay ve astsubaylarına ilaveten uzman erbaş sistemi ile de profesyonel orduya geçişte mesafe kaydedildi.

Profesyonel ordu çalışmaları tamamlandığında, zorunlu askerlik hizmeti de tek olacak. Yedeksubaylık ve kısa dönem erlik kaldırılacak. Herkes celp dönemlerindeki ihtiyaca ve yükümlü sayısına göre, 12 ya da 15 ay erlik yapacak. Yurt dışındakiler için dövizli askerlik devam ederken, yurt içinde ancak her celp döneminde askere alınacak yükümlü sayısı, ihtiyaç duyulandan çok ise bedelli askerlik gündeme gelecek. Genelkurmay, bugünkü şartlarda 2013 yılına kadar bedelli askerliğin gündeme gelmeyeceğini hesaplıyorlar.

En azından bu sistemin ben askere gidene kadar gündeme gelmemesinden yanayım 🙂 Eminim sizlerde öyle düşünüyorsunuzdur.

Haberin devamına http://www.haberturk.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir