okuma alışkanlığımı kaybetmek üzereyim. Lütfen biri bu duruma el atsın.

Askerde en iyi kazanılan alışkanlıklardan birisi kitap okumak aslında. Sürekli boş zamanınız var, daha doğrusu sizi meşgul edecek cihaz ve aletlerden yoksun olduğunuz için çalışma zamanınız dışında da geriye baya bir boşluk kalıyor . Bu zamanı da genelde kitap okuyarak geçirmeye çalışıyordum ve çok da güzel kitap okuyordum . Ama bir gün talihsiz bir olay beni kitap alamaz hale getirdi  . Piyade çavuş Sağlam ile birlikte istiklal caddesinde bir kitapçıya girdik. Okumak için sıraya koyduğum kitaplardan birisini seçtim ve almak için kasaya doğru harekete geçtim . Tam Sağlam’ın yanından geçiyordum ve birden bana bakarak 

Sağlam : Ne yapıyoruz burda ?

Ben : Kitap alıcaz ya.

Sağlam : Ne kadarmış ?

Ben : 24 TL.

Sağlam : Oğlum manyak mısın sen ? Bi kitaba bu kadar para verilir mi ? Deli misin sen ?

Ben :

Sağlam : Türk yazarı olsa başüstüne ama yabancı bir yazarın kitabına bu kadar para verilir mi be?

Bi saman kağıdına bu kadar para verirken adamın eli titrer . Şimdi buralarda satan biyer buluruz ordan alırız 3-5 kuruşa .

Bu konuşmanın üzerine içimde kitaba verdiğim paranın yüksek bir maliyet olduğuna dair bir his belirdi.  Yabancı bir yazarın kitabına bu kadar para  verilmezdi . O konuşmanın ardından artık orjinal kitap alamıyorum. Ne zaman kitap almayı düşünsem aklıma Sağlam geliyor. Ama işin aksi yönü korsan kitap almaya yeltendiğimde de "Korsan olan bir kitaba 3-5 kuruş verilir mi ? " diye düşünüyorum. Ve o günden beri bir türlü kitap alamıyorum  (çok uzun bir süre değil tabiki 2 aydır ) .  Bu iş böylede devam ederse eğer internetten kitap okumaya başlayacağım .

Benden size tavsiye kitap almaya yalnız gidin ve para vermeden karttan çektirin .