"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sahte zeytinyağlarına dikkat

sahte zeytinyagiEn sağlıklı yağlardan birisi olarak düşündüğümüz zeytinyağları bile artık masum  değiller. Piyasada birçok hileli zeytinyağı türevi yağ satan firma mevcut. Zeytinyağının sahte mi gerçek mi olduğunu anlamak için suya karıştırıp köpürmesini beklemek, soğukta donduğunu görmek gibi basit yöntemlerle ayırmak ta mümkün değil. Sadece laboratuvar ortamında saf zeytinyağı mı yoksa bir karışım yağ mı olduğu ancak anlaşılabilmekte.

İlginç olan tarafı ise bakanlık tarafından hileli üretim yapan firmalara basit denecek kadar küçük cezaların (14 000 TL gibi) verilmesi. Üstelik 3 kez aynı firmanın hileli üretim yaptığının yakalanması bile ceza oranını değiştirmiyor gibi.

Hileli üretim yapan firmalar bakanlığın sayfasında açıklanmakta.  Çok güvendiğimiz Bim, Migros ve Carrefour gibi marketler zincirlerine ait yağlarda hileli üretim yapan firmalar listesinde. Tüm listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bana kalırsa cezaların caydırıcılığı yok. Bim, Migros ve Carrefour gibi marketler zincirine sahip olan dev şirketler için 14000 TL gibi bir ücret yaptıkları hileden vazgeçirmek için yeterli değil. Mademki hileli üretim yapan bir firma bulunuyor bence üretim belgesi alınarak kapısına kiliti vurmak diğer firmalar için yeteri kadar caydırıcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir